System H.A.C.C.P.

HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points) - System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli - postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych żywności, oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu produktami spożywczymi. System ten ma również na celu określenie metod eliminacji lub ograniczania zagrożeń oraz ustalenie działań korygujących. Został opracowany w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce obowiązek wdrażania systemu HACCP początkowo dotyczył tylko zakładów produkujących wody mineralne oraz żywnosć specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Obowiązek wdrożenia HACCP we wszystkich firmach sektora spożywczego został wprowadzony wraz z wejściem do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku.

Czytaj więcej na Wikipedii.

O systemie słów kilka...

Państwo Jasińscy są mieszkańcami Gdańska od wielu lat. Ich dzieci i wnuki to źródło chluby i dumy. Nadszedł dzień oczekiwany przez całą rodzinę od wielu tygodni - srebrne wesele! Ze względu na to, iż Pani Jadzia jest już w wieku podeszłym, cała impreza i jej organizacja została zlecona restauracji „Światosław”. Wybór nie był przypadkowy, renoma tego zakładu była powszechnie znana. Kto mógł przypuszczać, że wydarzy się takie nieszczęście. Po imprezie wielu z gości miało poważne kłopoty żołądkowe, a kilka osób musiało trafić do szpitala. Oczywiście rozpętała się wielka afera. Przeprosiny właścicieli lokalu niczego nie rozwiązały. Poszukiwania przez sanepid winnego zatrucia doprowadziły do producenta tortu jubileuszowego. Restauracja i cukiernia stanęły przed nie lada problemem: udowodnienia, że dopełniły wszelkich starań w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim Klientom.

I tu właśnie pojawia się znaczenie prowadzenia systemu HACCP. Obie firmy musiały przed sądem udowodnić, że powstały wypadek nie był spowodowany ich zaniedbaniami lub nie przestrzeganiem istniejących procedur. I tak okazało się, że źródło skażenia znajdowało się w magazynku produktów suchych w cukierni. Pracownicy sanepidu stali się jak zwykle w takich przypadkach bardzo skrupulatni. Okazało się, że cukiernia nie posiada zabezpieczenia przed szkodnikami biegającymi, nie podpisała stosownej umowy z firmą DDD i co gorsza nie prowadziła takiej ochrony wcale. I na nic się zdało tłumaczenie i pokazywanie protokołów kontrolnych przeprowadzanych przez Sanepid. Nie pomogło tłumaczenie, że nikt nie zwracał uwagi na istniejące zagrożenie. W dobie kryzysu poszukiwanie oszczędności do momentu wypadku wydawało się zupełnie zrozumiałe. Niestety straty jakie przyniósł wypadek doprowadziły właściciela cukierni do bankructwa i zamknięcia zakładu.

Czy oszczędności i brak świadomości się w sumie opłaciły. Oczywiście nie!

Gdyby istniało zabezpieczenie i wydarzyłby się taki wypadek, pewnie konieczne okazało by się wprowadzenie korekty w systemie zabezpieczeń, ale właściciel byłby w stanie udowodnić, że dopełnił wszelkich starań w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa zdrowotnego swoich Klientów. Zakład by istniał pewnie do dziś, a o wypadku mówiłoby się jako przestroga. Jakie jest znaczenie systemu HACCP? Czy jeszcze ktoś chciałby zadać takie pytanie? Takich historii można wymyślić wiele, dla każdej branży związanej z przemysłem spożywczym. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo przedsiębiorcy jakie daje mu system HACCP, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo każdego konsumenta - to jest prawdziwy cel tego systemu.

Skontaktuj się z nami w celu zapoznania się z ofertą wdrażania systemu!


© 2009 RATTUS-GD D.D.D. Arkadiusz Wojak
Strona jest zgodna ze standardem XHTML 1.1 Strona jest zgodna ze standardem CSS